Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Zenei fejlesztés óvodában JG 380 000 035

GlobalID:
JG 380 000 035
Kidolgozó:
Gombosné Kálóczy Róza, Dombi Imréné
Alkalmazók:
Indulás dátuma:
2014
Kapcsolattartó:
Táncház, mese, koncertlátogatás, hangszerek megismerése.

A Püspökladányi Egyesített Óvodai Intézmény 2012-ben kiérdemelte a regionális szintű, Kiváló Akkreditált Tehetségpont elismerést. Nevelési programunk, az „Óvodai nevelés a művészetek eszközeivel” című alternatív program megvalósítása során kialakítottunk egy új óvodaképet, új módszereket tanultunk és alkalmazunk, egyéni fejlesztési rendszert építettünk ki - mindezt egy nagyon jól működő szervezeti kultúra keretei között. A tanultak és a tapasztalataink alapján igényként jelent meg a nevelőtestületünkben, hogy új szemlélettel tekintsünk a gyermekeinkre, hogy ne csak a hátrányaik alapján gondozzuk őket, hanem keressük meg legjobb adottságaikat, pozitívumaikat, és erősségeikre alapozva fejlesszük személyiségüket. Bízunk benne, hogy így nem vész el egyetlen gyermeki érték sem. Ezen elvek mentén szervezzük intézményünkben valamennyi 5 évet betöltött gyermek részére a tehetséggondozó műhelyeinket.

Intézményünkben már 5 éve működnek zenei, logikai, nyelvi, testi-kinesztetikus, térbeli-vizuális tehetségterületeken tehetséggondozó műhelyek. A pályázati programban a KARAFITTY és a CSICSERGŐ FÉSZEK zenei tehetségígéreteket gondozó műhely gyerekei vettek részt.

Célunk a programpár megvalósítása során a komplex zenei tehetséggondozó műhelyfoglalkozások megvalósítása gazdagító és lazító programok beillesztésével. A gyermekek a műhelyfoglalkozások alkalmával kipróbálhatják önmagukat játékos zenei tevékenységek során és tapasztalhatják, hogy ők miben a legügyesebbek, társaikhoz képest hol tartanak. Az egyéni és páros fejlesztés mellett a zenekar és kórus létrehozása a legmagasabb fokú fejlődést biztosítja számukra, hiszen itt nem az egyén a fontos, hanem az egymáshoz való alkalmazkodás-egymásra figyelés, elfogadás és egymás segítése.

A tervezett gazdagító és lazító programokon új inspirációkat szerezhetnek a gyerekek, közös élményekkel és tapasztalatokkal gazdagodhatnak.

Gazdagító programként a városunkban már hagyománnyá vált Csenki Imre Művészeti Iskola „Farshang” koncertjére látogattunk el, amely humorral átszőtt értékes zenei élményt jelentett. A gyerekek megismerkedhettek sokféle hangszerrel, felfedezhették a tiszta éneklés szépségét.

Nagy élményt jelentett a számukra a volt „csicsergősök” és „karafittyesek” hangszeres és énekes bemutatkozása. A tehetségműhelybe járó gyermekeink közül többen is megfogalmazták, hogy szeretnének a jövőben zeneiskolába járni.

A népi táncház és a mese előadás lazító programként egészítette ki a komplex tehetségfejlesztést. Lazító program volt az Aranytulipán interaktív mesejáték, ahol a gyermekek megtapasztalhatták a szöveges előadást és a humort.

A másik lazító program a télűző kiszézés és a népi táncház szintén nagy élményt jelentett a tehetségígéretek számára. Élmény volt nézni a moldvai táncukat, ahol különböző táncos mozdulatokkal ismerkedhettek meg, megfigyelhették a szép, egyenes testtartást, az esztétikus, összerendezett mozdulatokat.

A programpárok jól kiegészítették egymást, s a gyermekek a sok-sok élményt boldogan mesélték el társaiknak és szüleiknek egyaránt. Szoros, baráti kapcsolat alakult ki a két tehetségműhely tagjai között, a szülők, különösen a hátrányos helyzetű gyermekek szülei nagyon örültek a fejlesztésnek és a tartalmas programoknak.